Kodeks Etyki A A A
Zasady postępowania profesjonalnego i etycznego specjalistów Matrinus-a
Motto:
Człowiek i jego los muszą zawsze stanowić punkt odniesienia dla wszelkich technicznych przedsięwzięć [...], aby wytwory naszego umysłu były dla ludzkości błogosławieństwem, a nie przekleństwem. Obyście o tym nigdy nie zapominali pośród waszych wykresów i równań.
(Albert Einstein)
§ 1 Zasady ogólne
1. W życiu prywatnym i zawodowym specjaliści Martinus-a kierują się zasadą życzliwości do innych osób, oraz zasadą prawości, rzetelności i godności
w ocenie osób i zjawisk.
2. Specjalista Martinus-a wykonywujący swój zawód – audytujący proces
min. wym. BHP, CE, ATEX-u (dalej zwany specjalistą) działa na podstawie przyjętego dobrowolnie i świadomie standardu i zakresu wiedzy, którą uzyskał
na kursie zawodowym.
3. Specjalista Martinus-a uzyskując uprawnienia stale dba o poziom kultury osobistej i zasób wiedzy w zakresie swoich uprawnień korzystając z koniecznych szkoleń aktualizujących jego wiedzę. Specjalista podejmuje starania o dobro ogólne firmy, która nadała mu uprawnienia do wykonywania zawodu, okazując szacunek dla tradycji i kultury firmy, jak też kultury i tradycji innych osób odmiennej narodowości oraz krajów ich pochodzenia.
§ 2 Obowiązki i odpowiedzialność
1. Obowiązek wyboru odpowiedniego rodzaju oceny i kadry do wykonania prac
1.1. W dostępnych metodologiach istnieje wiele rodzajów metod, które gwarantują, że cały proces związany z oceną maszyn (czy to do min. wym. BHP, CE, ATEX-u) będzie bezpieczny. Obowiązkiem specjalisty jest stwierdzenie, która metoda jest odpowiednia, i która musi być zastosowana. Specjalista ponosi sam pełną odpowiedzialność za wybór odpowiedniej metody. Cel jest jeden, aby proces, kadra (projektanci, wykonawcy) i jego metoda przy użyciu stosownych narzędzi był zgodny z aktualnym stanem prawnym, nigdy
w sprzeczności z prawem.
1.2. Rzetelnie, z wykorzystaniem całej swojej wiedzy i umiejętności, rozwiązywać problemy techniczne, dokonywać analiz i ocen zjawisk, oraz podejmować zgodnie ze swoimi kompetencjami fachowymi optymalne działania
i decyzje. Decyzje winny być niezawisłe, przy podejmowaniu ich nie można ulegać naciskom osób i instytucji, gdyby były one sprzeczne z obowiązującym prawem lub zasadami sztuki zawodowej i etyki.
1.3. Używać jedynie tych tytułów, do których używania posiada prawo.
1.4.Zwracać się do właściwych ekspertów o współudział w rozwiązywaniu problemów, jeśli okaże się, że podjęte zadania przekraczają granice jego kompetencji.
1.5. Stale pamiętać, przy realizacji swych zadań – zarówno w sferze tworzenia, jak i eksploatacji – o bezpieczeństwie ludzi i mienia, oraz o ochronie środowiska
i dóbr kultury.
2. Obowiązek ustalenia właściwej procedury ze względu na jej zastosowanie
Obowiązkiem specjalisty jest ustalenie i dobór właściwej procedury oceny
i dostosowania po wstępnym zapoznaniu się z przedmiotem (czyli wg jakich kryteriów maszyny i urządzenia, instalacje, bądź linie technologiczne), będą dostosowane. Cel jest jeden, aby nie popełnić błędów na samym początku i nie narazić inwestora/ pracodawcę na odpowiedzialność karną, cywilną, straty
i duże koszty naprawy.
3. Obowiązek unikania i przyjmowania błędnych danych od zlecających
Obowiązkiem specjalisty jest ustalenie, czy otrzymane dane są mu wystarczające do podejmowanych działań związanych z procedurą dostosowania. Dane te po podjętych działaniach (w trakcie prac dostosowawczych) nie mogą być poprawiane w celu wykonania przedmiotu prac, a w szczególności nie mogą być modyfikowane prawnie poprzez zmianę warunków wejściowych – danych otrzymanych od zlecającego.
4. Obowiązek kompetentnych działań (pełny profesjonalizm i etyka)
Specjalista, aby mógł być odpowiedzialny za swoje rezultaty musi być kompetentny w swojej dziedzinie działania (wynika to z jego przygotowania zawodowego, praktyki, wiedzy teoretycznej i praktycznej). Specjalista jest zobowiązany do bezwzględnego stosowania niniejszego postępowania profesjonalnego i etycznego specjalistów Matrinus.
5. Odpowiedzialność specjalisty wobec osób trzecich
W następstwie różnych okoliczności, wszelkie prace (załącznik z audytu, dokumentacji DTR lub IO, paszportu maszyny, deklaracji zgodności i inne dokumenty) mogą być przekazane przez zamawiającego lub zlecającego osobie lub stronie trzeciej, np. policji, prokuratorze, sądowi, dla jego docelowego wykorzystania. Należy pamiętać o tym, że specjalista zawsze ponosi pełną odpowiedzialność za wykonane przez siebie prace, także wobec osoby trzeciej. Nigdy takiej odpowiedzialności nie można przenosić na kogokolwiek, a w szczególności na Klienta/ Pracodawcę, który zlecił wykonanie dzieła.
6. Zobowiązanie specjalisty wobec Klienta/Pracodawcy zlecającego
lub zamawiającego wykonanie prac
Podstawowym obowiązkiem specjalisty wobec Klienta/Pracodawcy jest dostarczenie mu prawdziwych, pełnych, precyzyjnych i dokładnych danych, co do zakresu wykonanej pracy z uwzględnieniem metody, zasady, narzędzi, kadry wykonującej określone prace na każdym etapie dostosowania i to niezależnie od życzeń i instrukcji Klienta/Pracodawcy w tym względzie, poprzez dopełnienie pełnego udokumentowania wszelkich działań.
7. Zobowiązanie specjalisty wobec innych osób wykonujących podobne prace i Martinus-a
Specjalista Martinus–a ma obowiązek chronić swoją reputację zawodową. Nieetycznym jest postępowanie, które ma na celu poprzez fałszywe, nieprawdziwe i/lub złośliwe działania lub oświadczenia bądź instytucie szkodzi
lub może zaszkodzić reputacji zawodowej lub perspektywą zawodowym jakiegokolwiek specjalisty.
Specjalista Martinus–a, który wie o działaniu innego specjalisty lub innej osoby, który narusza w jego pracach, zasady postępowania profesjonalnego i etycznego, ma obowiązek zgłosić tę sprawę do stosownych organów Martinus-a.
Należy zawsze mieć na względzie zasady etyki w stosunku do zasady solidarności zawodowej.
8. Reklama, a etyka
Nie jest etycznym reklamowanie swoich możliwości wykonywania świadczenia swoich usług wg przyznanych uprawnień. Nieetycznym jest postępowanie, które wprowadza w błąd, poprzez użycie fałszywych lub nieprawdziwych twierdzeń, obietnic lub opisów swoich usług w jakiejkolwiek formie reklamy. W przypadku naruszeń takie zachowanie będzie traktowane jako działanie celowe na szkodę ustanowionemu i utrzymanemu zaufaniu co do specjalisty, oraz naruszenie reputacji zawodowej specjalisty.
9. Nadużycie uprawnień
Ocen, audytów maszyn może dokonywać wyłącznie uprawniony specjalista
w swoim zakresie na zgodzie ze specjalizacją. Poczucie odpowiedzialności zawodowej i zasady etyczne powinny powstrzymywać specjalistów od przyjmowania zleceń dotyczących dziedzin wymagających wiedzy i doświadczeń jakich nie posiadają. Świadome przekroczenie tego rodzaju kompetencji zawodowych uznane jest za postępowanie nieetyczne.
10. Działanie dyscyplinujące
W przypadku naruszenia lub/i pogwałcenia przez specjalistów Martinus–a, zasad postępowania profesjonalnego i etycznego, podejmowane będą działania dyscyplinujące wg skali 6 stopniowej:
1. Odstępstwo od procedury i metod obowiązujących dla specjalistów Martinus-a.
2. Nieodpowiednie działania zawodowe.
3. Zachowania nieprofesjonalne.
4. Zachowania nieetyczne z pogwałceniem niniejszych zasad.
5. Zachowania przestępcze prowadzące do sądowych wyroków skazujących
w postępowaniu cywilnym, karnym.
6. Jakiekolwiek niezgodne działanie z prawem lub nielegalne działanie,
które mogłoby narazić reputację zawodu specjalisty Martinus-a.